Miesiące maj-czerwiec to szczególny okres kiedy pszczoły dążą do szybkiego rozwoju i naturalnego podziału rodziny pszczelej. Na nastrój rojowy w ulach szczególnie może mieć wpływ obecna zimna i deszczowa pogoda która utrzymuje się prawie od początku maja tego roku jak i często wpływ na to ma również matka pszczela w sytuacjach gdy nie wytwarza dostatecznej ilości feromonów ze względu na np. wiek. W takich przypadkach to pszczoły decydują o rozpoczęciu nastroju rojowego – stwierdzić to możemy nie tylko poprzez zmniejszenie intensywności lotów na wylotkach danej rodziny, ale szczególnie przy przeglądzie ramek gniazdowych oraz przy sprawdzaniu czy nie pojawiają się mateczniki w ulu. Zdjęcie mateczników rojowych przedstawiono poniżej:

 

Przeglądy gniazd rodzin pszczelich warto wykonywać dokładnie co 9 dni w okresie od końca kwietnia do końca czerwca. W sytuacji gdy rodzina zaczęła wychowywać nowe matki, zrywamy mateczniki, poszerzamy miejsce dla pszczół dokładając np. ramek z węzą i co szczególnie się poleca w tej sytuacji warto wykonać odkład odbierając z takiej rodziny 2-3 ramki z czerwiem i pszczołami je obsiadającymi. Jeżeli posiadamy już w rezerwie matkę unasiennioną dobrze jest w takiej rodzinie dokonać wymiany starej matki – warto pamiętać, że matka unasienniona powinna być już dojrzała tj. minimum 4 tygodniowa ze sprawdzonym czerwieniem – w innej sytuacji pszczoły w ulu produkcyjnym mogą nie przyjąć młodej matki.

W zaawansowanym nastroju rojowym sposób postępowania jest bardziej radykalny, ale zarazem efektywniejszy:

 

1. Korpus gniazdowy zdejmujemy z dennicy a na jego miejsce stawiamy korpus z miodnią.

2. Do miodni przenosimy jedną ramkę z czerwiem otwartym.

3. Jeżeli rodzina jest silna możemy na korpusie z miodnią ustawić korpus z suszem na miód.

4. Na tak przygotowane korpusy stawiamy specjalną powałkę która zarazem będzie dennicą dla pszczół ze starego korpusu gniazdowego. Otwory w powałce zamykamy szczelnie.

5.  Otwieramy otwór wentylacyjny który będzie wylotkiem w starej rodni w przeciwnym kierunku do poprzedniego głównego wylotka. Wszystkie pszczoły lotne opuszczą korpus z matką i przeniosą się do miodni która jest teraz ustawiona na dole.

6. W korpusie z matką i czerwiem niszczymy wszystkie mateczniki – nastrój rojowy powinien wygasnąć gdyż pszczoły lotne opuściły ul i pozostały z tutaj tylko pszczoły młode.

7. Dolna rodzina bezmateczna jest teraz rodziną produkcyjną. Pszczoły na jednej ramce z otwartym czerwiem założą mateczniki które po około tygodniu zrywamy i dokładamy kolejną ramkę z otwartym czerwiem.

8. Po upływie kolejnego tygodnia niszczymy mateczniki i łączymy z górnym korpusem w którym jest matka. Zaawansowany nastrój rojowy został rozładowany i rodzina taka dalej się rozwija i gromadzi miód z kolejnych pożytków.